Dnia 09.10.2023 r. jak co roku, w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy cykl koncertów umuzykalniających. Bardzo ważnym zadaniem edukacji przedszkolnej jest wychowanie przez sztukę. Dzieci podczas koncertów mają okazję poznać różnorodne instrumenty muzyczne oraz posłuchać muzyki z różnych stron świata wykonywanej przez profesjonalistów. Wiek przedszkolny to ważny okres kształtowania wrażliwości estetycznej dzieci.

Taka forma wychowania przez sztukę, w której dziecko jest widzem kształtuje już w najmłodszym wieku preferencje muzyczne oraz umiejętności właściwego zachowania się na uroczystości. Dzieci mają okazję na takich koncertach dostrzec zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyrazić to klaszcząc lub tańcząc, posłuchać muzyki nieco inaczej niż zwykle a niejednokrotnie spróbować gry na instrumentach. Wprowadzanie w świat muzyki jest dobrym sposobem na kształtowanie i zaspokajanie potrzeb estetycznych dzieci.
Pierwszy koncert nosił tytuł: „Z gitarą przez świat”. Muzycy zaprezentowali dzieciom gitarę klasyczną, elektryczną oraz ukulele. Gitara to instrument o niezwykłych możliwościach. Klasyczna, elektryczna czy basowa – wyczarowuje niezwykłe efekty muzyczne. Jak widać na załączonych zdjęciach na pierwszym koncercie dzieci brały aktywny udział w muzykowaniu i nie było czasu na nudę. Kolejny koncert już za miesiąc. Czekamy z niecierpliwością!

Tekst: Teresa Kocoń
Foto: Archiwum przedszkola